147
روز
روزشمار جشنواره و نمایشگاه
چهارمین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی،فرآورده های طبیعی و طب ایرانی(سنتی)
1397/08/01 در ساعت 15:49:23

سالیانه حدود ۲میلیارد شاخه گل دورریز داریم

در کشور سالیانه حدود ۲میلیارد شاخه گل دورریز داریم البته بدون محاسبه گل‌های وحشی که در طبیعت از بین می‌رود؛ بخش زیادی از گل‌های کشاورزان بی‌جهت پلاسیده و دور ریخته می‌شود در حالی که می‌توانیم این دورریز را کم کرده و آنها را به چرخه بازگردانیم.

سالیانه حدود ۲میلیارد شاخه گل دورریز داریم

کشور ما می‌تواند به‌عنوان قطب صادرکننده گل‌های خشک طبیعی شناخته شود اما متأسفانه این بازار داخلی نیز در اختیار دیگر کشورها قرار گرفته و درآمد آن به جیب دیگران می‌رود؛ در این میان برخی جوانان از تک و تا نیفتاده‌اند و برای زنده کردن این صنعت خوشبو و پرطرفدار دست به کار شده‌اند.

یکی از این متخصصان، محمود هروی‌زاده است که چند سالی است به کار فرآوری و خشک کردن گل‌های کشاورزی به‌خصوص گل‌های شاخه‌بریده مثل گل محمدی، بابونه، گل گندم و انواع گل‌هایی که قابلیت خشک شدن دارد، اشتغال دارد.

وی درباره فعالیت‌های خود می‌گوید: شعار ما، بازگشت به طبیعت است یعنی ما در تلاشیم که مردم را به طبیعت بازگردانیم؛ با توجه به اینکه گیاهان تضمین‌کننده سلامت روح انسانها هستند و متأسفانه زندگی‌های شهری این موهبت را از مردم گرفته‌اند، برآن شدیم که در شرکت خود انواع گل‌های قابل خشک کردن را تولید و روانه بازار کنیم تا مردم دوباره با طبیعت آشتی کنند.

این فعال حوزه گیاهان دارویی تصریح می‌کند: در واقع من یک کارآفرین هستم و از حدود 18 سال پیش کار برداشت گل‌ها را آغاز کردم، از همان زمان افرادی را استخدام می‌کردم تا این گل‌های جمع‌آوری‌شده را خشک کنند، در همان زمان بود که به‌فکر تأسیس شرکت افتادم و با تأسیس این شرکت، فعالیت‌های خود را گسترده‌تر کردم.

وی با بیان اینکه دورریز گل در کشور بالا است، عنوان می‌کند: در کشور  سالیانه حدود 2 میلیارد شاخه گل دورریز داریم البته بدون محاسبه گل‌های وحشی که در طبیعت از بین می‌رود؛ بخش زیادی از گل‌های کشاورزان بی‌جهت پلاسیده و دور ریخته می‌شود در حالی که می‌توانیم با کمک روش‌های ساده این دورریز را کم کرده و آنها را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانیم؛ این گل‌ها پس از خشک شدن و بسته‌بندی در صنایع مختلفی چون سفال، مبلمان، ساختمان و غیره به‌کار می‌رود و با تلفیق آنها کار زیبایی که شرایط صادر شدن به بازارهای داخلی و خارجی را دارد آماده می‌شود.

کارآفرین حوزه گیاهان دارویی بیان می‌کند: متأسفانه بازار داخلی ما در این زمینه در اختیار کشور چین است در حالی که می‌توانیم از این صنعت کارآفرینی و برای کشور ثروت‌آفرینی کنیم البته این کار بسیار حساس است و تحقیقات و پژوهش‌های زیادی می‌طلبد؛ کشور ما می‌تواند به‌عنوان قطب صادرکننده گل‌های خشک طبیعی شناخته شود اما این کار را هند و ترکیه انجام می‌دهند؛ ایران پوشش گیاهی بسیار خوبی با تنوع فراوان دارد و با نیروی کار نسبتاً ارزان می‌تواند در بازارهای جهانی حرفهایی برای گفتن داشته باشد؛ این کار می‌تواند اشتغال‌زایی کرده و ارزش افزوده بالایی برای کشور داشته باشد.

مدیرعامل این شرکت که در نظر دارد در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) محصولات خود را ارائه کند، گفت: در دوره‌های پیشین این نمایشگاه شرکت کردیم و استقبال خوبی از محصولات ما صورت گرفت؛ امسال نیز قصد شرکت در این جشنواره را داریم تا از مزایای آن که ارتباط و آشنایی بیشتر با مردم و همکاران خواهد بود بهره‌مند شویم.

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) به‌همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، 21 تا 24 آبان ماه 97 در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) تهران برگزار می‌شود

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%