147
روز
روزشمار جشنواره و نمایشگاه
چهارمین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی،فرآورده های طبیعی و طب ایرانی(سنتی)
1397/08/01 در ساعت 15:50:20

توسعه صنعت فرآوری گیاهان دارویی با برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی

یک فعال حوزه گیاهان دارویی گفت: برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کمک شایانی به توسعه صنعت فرآوری گیاهان دارویی می‌کند.

توسعه صنعت فرآوری گیاهان دارویی با برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی

گیاهان دارویی یکی از ارزآورترین، اقتصادی‌ترین و اشتغال‌زاترین حوزه‌ها در ایران است. در حال حاضر، صنعت گیاهان دارویی به‌عنوان یک اقتصاد نوظهور و پویا در عرصه جهانی مطرح‌شده است و کشورهای مهم و صنعتی به‌شدت در حال سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند و سهم مهمی از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

تنوع اقلیمی، تنوع گونه‌ای و ذخایر ژنتیکی از ویژگی‌های بارز این سرزمین بوده و با بهره‌گیری از هشت هزار گونه گیاهی همواره استفاده از گیاهان دارویی و تأمین دارو از منشأ گیاه از ویژگی‌های بارز طب ایرانی محسوب می‌شود. همین زمینه خوب؛ متخصصان ایرانی را تشویق به فعالیت در این عرصه کرده است. محمدعلی معموری ازجمله فعالان حوزه گیاهان دارویی است که از سال ۹۰ مجوز فعالیت در این عرصه را اخذ کرده است.

وی در خصوص فعالیت خود در این عرصه گفت: کارخانه گیاهان دارویی خود را سال ۹۰در جاجرم تأسیس کرده و همان سال مجوز فرآوری گیاهان دارویی شامل تولید عرقیات، عصاره و اسانس را از سازمان جهاد کشاورزی و تولید داروهای گیاهی، فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی را از وزارت صنعت و معدن اخذ کردیم. شرکت نیز از سال ۹۱ با حضور تعدادی از اساتید دانشگاه و کارشناسان فارغ التحصیل در مشهد آغاز به‌کار کرد.

معموری توضیح داد: دراین مدت موفق به کسب دانش فنی حدود ۵۰ نوع فرآورده دارویی و بهداشتی و آرایشی شدیم و همزمان در این مدت کارخانه را با زیر بنای حدود هزار و ششصد مترمربع در شهرک صنعتی جاجرم با مشارکت بانک کشاورزی احداث کردیم که خط تولید عرقیات، عصاره، اسانس و پودر عصاره آن در سال ۹۴ شروع به فعالیت کرد و پروانه‌های بهره‌برداری بهداشتی را در سال ۹۵ اخذ کردیم.

این تلاشگر عرصه گیاهان دارویی افزود: برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی سه سالی است که کارهای اخذ پروانه بهره‌برداری بهداشتی و سیب سلامت را پیش می‌بریم تا فاز دو مشترک در بخش تولید محصولات آرایشی و بهداشتی را فعال کنیم.  در شرکت فرمول تولید ۵۰ محصول دارویی و بهداشتی شامل ۱۸ قرص، ۲۳ کرم، ۶ ژل و ۴ شامپو گیاهی را به‌دست آوردیم که همگی آنها از عصاره‌ها و پودر عصاره‌ها و عرقیات و اسانس‌های تولیدی شرکت  به‌عنوان ماده اولیه استفاده‌ شده‌اند و امیدواریم در آینده نزدیک با راه اندازی فاز دوم به تولید انبوه برسند.

به گفته معموری، مشکلات صنعت گیاهان دارویی بیشتر حول محور ارائه بی‌رویه جواز است و ارگان مشخصی به‌صورت تخصصی در این زمینه وجود ندارد و همین موضوع باعث شده که شرکت‌ها و افراد غیرتخصصی در این زمینه ورود کرده و مخاطراتی برای سلامتی مردم ایجاد کنند. همچنين لازم است صدور مجوز سهل‌تر شده تا سرمایه گذاران بتوانند زودتر به نتیجه برداشت محصولات خود برسند.

این فعال حوزه گیاهان دارویی که پیش‌ازاین محصولات خود را در جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) ارائه داده است، در راستای نقش این رویداد بیان کرد: در دو دوره پیشین جشنواره گیاهان دارویی شرکت کردیم. این جشنواره برای ما ارزشمند است و محصولات را به نمایش گذاشتیم. چون فعالیت شرکت در خراسان شمالی و مشهد است و کمتر می‌توانیم در تهران حضور یابیم و محصولات خود را به نمایش بگذاریم. در دو دوره پیشین، از محصولات ما استقبال خوبی صورت گرفت و با رقبا و شرکت‌های هم‌سطح خود آشنا شدیم که این موضوع می‌تواند به توسعه صنعت فرآوری گیاهان دارویی کمک شایانی کند.

لازم به یادآوری است؛ چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، ۲۱ تا ۲۴آبان ماه ۹۷ در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%