147
روز
روزشمار جشنواره و نمایشگاه
چهارمین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی،فرآورده های طبیعی و طب ایرانی(سنتی)
1397/08/09 در ساعت 08:58:06

جایگاه فناوری در گیاهان دارویی دنیا کجاست؟

ایران یکی از کشورهای ثروتمند حوزه گیاهان دارویی است. انواع این گیاهان در کشور و در مناطق مختلف وجود دارند که استفاده از این فرصت مغتنم می تواند گره ای از اقتصاد کشور باز کند و راهی روشن برای آینده کشور باشد.

جایگاه فناوری در گیاهان دارویی دنیا کجاست؟

فعالان عرصه گیاهان دارویی از نبود جایگاه مناسب این صنعت در کشور گلایه‌مند هستند و معتقدند توجه درست و به هنگام به گیاهان دارویی می تواند اقتصاد کشور را رونق داده و اشتغال‌زایی در‌خوری برای جوانان جویای کار فراهم کند.
میترا مهربانی یکی از فعالان صنعت گیاهان دارویی که سالیان سال است در این حوزه فعالیت می کند و هنوز به نتیجه دلخواه خود نرسیده، با انتقاد از عدم توجه لازم به این صنعت ارزشمند در کشور، می گوید: متأسفانه توجه لازم در ایران به این زمینه اصلا در خور شرایط و استعداد های کشور نیست و هنوز در این صنعت نتوانسته ایم به جایگاه واقعی خود برسیم. اگر بتوانیم این صنعت را رونق دهیم، تراز اقتصاد کشور را جابه‌جا خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این سوال که جایگاه فناوری در گیاهان دارویی دنیا چیست؛ بیان می کند: بر خلاف تصور سنتی و قدیمی که در کشور وجود دارد، فناوری جایگاه قابل توجهی در حیطه گیاهان دارویی دارد که این موضوع هم در عرصه تولید محصولات مختلف گیاهی است و هم در زمینه تولید دارو از گیاهی. امروزه در دنیا استفاده از فناوری در صنعت گیاهان دارویی بسیار گسترده و توسعه یافته است.
وی معتقد است با این ظرفیت بالایی که ایران در عرصه گیاهان دارویی دارد باید از خام فروشی دور شویم، که این کار تنها با اهمیت دادن به افراد و شرکت هایی که می خواهند در این عرصه فعالیت کنند و زمینه علمی لازم و تمایل به کار دارند؛ ولی پشتیبان کافی و وافی را ندارند، امکان‌پذیر است. به همین دلیل مسئولان این صنعت باید به جوانان و متخصصان با انگیزه در این حوزه فضا دهند و عرصه را برای فعالیت آنها باز کنند.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%