147
روز
روزشمار جشنواره و نمایشگاه
چهارمین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی،فرآورده های طبیعی و طب ایرانی(سنتی)
1397/06/13 در ساعت 08:19:17

ایجاد واحدهای تولید فرآورده‌های طبیعی اقتصاد مقاومتی را رشد می‌دهد

عضو شورای ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: یکی از اصول این است که در دل اقتصاد مقاومتی باید به منابع اولیه داخلی ایران توجه کنیم تا نیاز به واردات نداشته باشیم.

ایجاد واحدهای تولید فرآورده‌های طبیعی اقتصاد مقاومتی را رشد می‌دهد

محسن بیگدلی عضو شورای ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر آن تاکید شده است، گفت: یکی از اصول این است که در دل اقتصاد مقاومتی باید به منابع اولیه داخلی ایران توجه کنیم تا نیاز به واردات نداشته باشیم.
وی بیان کرد: امروزه بهره‌برداری از گیاهان دارویی در کشور ما به روش سنتی انجام می‌شود و شاید بیش از ۷۰ یا ۸۰ درصد گیاهان دارویی که در فروشگاه‌ها یا واحدهای تولیدی مصرف می‌شود به صورت زراعی کشت نمی‌شود. عمده اینها به صورت بهره‌برداری از منابع طبیعی است و به صورت فله و یا بسته‌بندی در اختیار واحدهای تولیدی و یا عرصه کننده قرار می‌گیرد. 
به گفته بیگدلی لازمه ایجاد صنعت، کشت صنعتی و زراعت گیاهان دارویی است. زراعت زمانی مقرون‌به‌صرفه است که تکنولوژی یا واحد فرآوری را در آن نقطه مستقر کرده باشیم و بتوانیم تولید را در اطراف واحد تولیدی توسعه دهیم.
وی به عنوان مثال بیان کرد: کارخانه تولید رب گوجه‌فرنگی در محلی احداث می‌شود، بلافاصله اطراف آن به زیر کشت گوجه‌فرنگی می‌رود. زارعین می‌بینند که کارخانه خریدار گوجه‌فرنگی است و گوجه‌فرنگی روی دستشان نمی‌ماند. پس می‌توانند محصولاتشان را به‌راحتی عرصه کنند. گیاهان دارویی هم همین شرایط را دارد.
راهکار پیشنهادی این عضو شورای ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی این است که واحد صنعتی فرآوری و استحصال مواد مؤثره ایجاد شود نه فقط تولید داروی گیاهی. امروزه واحدهایی داریم که در زمینه تولید داروی گیاهی فعالیت می‌کنند. اینها در تولید تنوع دارند و میزان مصرفشان زیاد نیست. همچنین گرفتن ماده مؤثره و تبدیل آن به دارو برای آنها مقرون‌به‌صرفه نیست، پس مستقیم خریدار گیاه نیستند. در نتیجه باید واحدهایی را ایجاد کرد که جامعه هدف آن گسترده‌تر شود.
وی به یکی از سیاست‌هایی که در ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در این عرصه دنبال می‌شود اشاره کرد و توضیح داد: در برنامه‌ها در نظر است تا در مناطقی مانند استان یزد، کرمان یا مناطق شمالی کشور که مستعد زراعت مکانیزه در حوزه گیاهان دارویی است واحد استحصال مواد مؤثره در کنار تولید گیاهان دارویی، احداث شود.
راهکار پیشنهادی این عضو شورای ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی این است که واحد صنعتی فرآوری و استحصال مواد مؤثره ایجاد شود نه تولید داروی گیاهی. امروزه واحدهایی داریم که تولید داروی گیاهی می‌کنند. اینها در تولید تنوع دارند و میزان مصرفشان زیاد نیست. همچنین گرفتن ماده مؤثره و تبدیل آن به دارو برای آنها مقرون‌به‌صرفه نیست، پس مستقیم خریدار گیاه نیستند. در نتیجه باید واحدهایی را ایجاد کرد که جامعه هدف آن گسترده‌تر شود.
وی به یکی از سیاست‌هایی که در ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در این عرصه دنبال می‌شود اشاره کرد و توضیح داد: در برنامه‌ها در نظر است تا در مناطقی مانند استان یزد، کرمان یا مناطق شمالی کشور که مستعد زراعت مکانیزاسیون در حوزه گیاهان دارویی است واحد استحصال مواد مؤثره و نه تولید داروی گیاهی، ایجاد شود.
بیگدلی ادامه داد: این مواد مؤثره می‌تواند انگیزه‌ای برای کشاورزان باشد تا آنها گیاهان را به‌صورت زراعی تولید کرده و در اختیار این واحد قرار دهند. این واحدها همچنین می‌تواند محصول نهایی خود را در اختیار شرکت‌های داروسازی قرار دهند.

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از 21 تا ۲۴ آبان ماه 97 در محل مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%