147
روز
روزشمار جشنواره و نمایشگاه
چهارمین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی،فرآورده های طبیعی و طب ایرانی(سنتی)
1397/06/13 در ساعت 15:46:36

کشور ما در مرحله گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری قرار دارد.

عضو کارگروه بذر و اندام‌های تکثیری معاونت علمی گفت: کشور ما در وضعیت کنونی در یک مرحله گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری قرار دارد و سهم اقتصاد دانش‌بنیان در آن محدود و ناچیز است.

کشور ما در مرحله گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری قرار دارد.

جعفر سیداخلاقی عضو کارگروه بذر و اندام‌های تکثیری ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی گفت: برگزاری جشنواره و نمایشگاه‌ها می‌تواند موجب رشد اقتصاد عرصه گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی است. 


جعفر سیداخلاقی، عضو کارگروه بذر و اندام‌های تکثیری ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، بیان کرد: اگر بخواهیم اقتصاد کشور‌ها را به سه دسته اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی، اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری و اقتصاد مبتنی بر علم و فناوری یا دانش‌بنیان طبقه‌بندی کنیم، کشور ما در وضعیت کنونی در یک مرحله گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری قرار دارد و سهم اقتصاد دانش‌بنیان در آن محدود و ناچیز است.


وی ادامه داد: در چنین فضایی، دولتمردان باید راهبرد‌های مناسبی را برای گذار سریع به مرحله اقتصاد دانش‌بنیان اتخاذ کنند. یکی از این راهبردها، برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای تشویق و ترغیب سرمایه گذاری‌ها به این سمت است.


به گفته سید اخلاقی، امروزه اهمیت و نقش نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها در توسعه اقتصاد جهانی رو به افزایش است، برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها، هرساله هزاران میلیارد دلار درآمد به‌طور مستقیم عاید اقتصاد جهانی می‌کنند.


وی اظهار کرد : بررسی‌ها نشان می‌دهد بازده صنعت نمایشگاهی در دنیا به‌طور متوسط ۶ برابر هزینه‌هایی است که برای برگزاری آن انجام می‌گیرد، هست و لذا جشنواره‌ها می‌توانند منافع اقتصادی بالایی را تولید کنند.


 عضو کارگروه بذر و اندام‌های تکثیری ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی خاطرنشان کرد: با التفات به اینکه تولید، فرآوری و تجارت گیاهان دارویی یکی از مهم‌ترین عرصه‌های اقتصادی در کشور است و در عصر حاضر توجه خاصی به آن صورت می‌گیرد، برگزاری جشنواره ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) فرصتی است که بسیاری از فناوران و صاحبان صنعت در این حوزه، از آن برای توسعه جریان فناوری و همچنین رونق سرمایه‌گذاری در کشور بهره‌جویند.


وی افزود: از طرفی حضور خانواده‌ها و اقشار مختلف مردم در این فستیوال علمی فناورانه، این امکان را به ستاد و برگزارکنندگان می‌دهد که با برنامه‌ها و بخش‌های متنوع، در فضایی پرنشاط و نویدبخش، پیام جشنواره را به مخاطبان خود منتقل کنند.


به گفته سید اخلاقی، این جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی می‌تواند به عنوان موتور محرکه، محل تبلور اقتصاد دانش‌بنیان و محل تلاقی و اشتراک همه صاحبان صنعت و سرمایه در این حوزه نقش بسزایی را در جهت‌دهی و مدیریت فعالیت‌ها و اقدامات و نیز توجه دادن محافل و مجامع مختلف به سمت این صنعت ملی ایفا کند.


چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه ۹۷ در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%