147
روز
روزشمار جشنواره و نمایشگاه
چهارمین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی،فرآورده های طبیعی و طب ایرانی(سنتی)
1397/06/27 در ساعت 10:24:31

رونق تجاری‌سازی ایده‌های گیاهان دارویی با کمک صندوق‌های جسورانه

افراد صاحب ایده در این حوزه زیاد هستند اما تا زمانی که سرمایه وجود نداشته باشد ایده به جایی نمی‌رسد. البته وجود صندوق‌های جسورانه و سرمایه‌گذاری برای ایده‌ها تأثیر بسیاری در رشد این حوزه دارد تا شاهد گسترش فعالیت‌ها در این حوزه باشیم.

رونق تجاری‌سازی ایده‌های گیاهان دارویی با کمک صندوق‌های جسورانه

فرشاد اکبر نژاد محقق در حوزه گیاهان دارویی راه فاصله گرفتن از مقوله خام فروشی در حوزه گیاهان دارویی را ورود پررنگ سرمایه‌گذاران به این حوزه دانست و اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌های نو پا برای جلوگیری از خام فروشی نیاز به حمایت دارند، درصورتی‌که این شرکت‌ها به‌وسیله شرکت‌های بزرگ و قدرتمند و سرمایه‌گذاران مطلع در این حوزه کمک شوند، می‌توانند از این مرحله گذر کنند. بنابراین نبود سرمایه‌گذار و در نتیجه تلاش برای حفظ بقا این شرکت‌ها را به سمت خام فروشی سوق می‌دهد. البته جذب سرمایه‌گذار نیز نیاز به جلب اعتماد در بازگشت سرمایه از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا دارد. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با بیان نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدید محصول ارائه شده خود می‌توانند به طرز شایسته‌تری نظر صاحب سرمایه را برای سرمایه‌گذاری جلب کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه گیاهان دارویی مشکل ایده نیست گفت: افراد صاحب ایده در این حوزه زیاد هستند اما تا زمانی که سرمایه وجود نداشته باشد ایده به جایی نمی‌رسد. البته وجود صندوق‌های جسورانه و سرمایه‌گذاری برای ایده‌ها تأثیر بسیاری در رشد این حوزه دارد تا شاهد گسترش فعالیت‌ها در این حوزه باشیم.

مدیر واحد توسعه علمی و آموزش شرکت پارس حیان همچنین ابراز کرد: همچنین در این حوزه نیاز است تحقیقات پژوهشی و آزمایش‌های بالینی توسعه بیشتری داشته باشد، چرا که آمیخته شدن این تحقیقات با خلاقیت زمینه ایجاد داروهای جدید را فراهم می‌کند و نظر پزشکان را در نسخه داروهای گیاهی جدید جلب خواهد کرد. بنابراین با کمک فعالان و اساتید دانشگاهی نیاز است تحقیقات بالینی در این حوزه افزایش پیدا کند. هر چند در سال‌های اخیر شاهد افزایش اقبال پزشکان و عموم مردم به سوی طب ایرانی هستیم که یکی از دلیل آن آگاهی از عوارض داروهای شیمیایی باشد. با وجود این هنوز داروهای گیاهی تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله دارند.

وی با شاره به اینکه جشنواره گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی با گردهمایی فعالان این حوزه می‌تواند نقش پر رنگی در تعامل و ایجاد ارتباط بخش صنعت و دانشگاه داشته باشد گفت: این جشنواره در توسعه حوزه گیاهان دارویی کشور نقش برجسته‌ای دارد، حضور فعالان این عرصه در جشنواره زمینه را برای تبادل علمی و آگاهی از ایده‌های جدید فراهم می‌کند اما به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی‌ها در خصوص جشنواره به اندازه کافی نیست و نیاز به حمایت رسانه ملی در سطح کلان است تا زمینه آشنایی و آگاهی بیشتر در این زمینه فراهم شود.

همچنین جشنواره باید حمایت از فعالان حوزه گیاهان دارویی را گسترده‌تر کند و زمینه اتاق‌های فکر و جلسات متعدد فعالان حوزه گیاهان دارویی و سرمایه‌گذاران را گسترده‌تر از سال‌های قبل فراهم کند..

اکبر نژاد با اشاره به اینکه همچنین این جشنواره با دعوت از دانشگاهیان و صاحبان سرمایه می‌تواند زمینه را برای ایجاد ارتباط قوی‌تر این دو بخش فراهم کند بیان کرد: از ایجاد یک ایده تا تجاری‌سازی آن در این حوزه فاصله زیادی وجود دارد البته این مساله مختص به ایران نیست، بلکه سایر کشورها هم همین گونه است. بنابراین با ایجاد این ارتباط شاید بخشی از این فاصله کمتر شود. وی همچنین بیان کرد: تولید محتوا حوزه گیاهان دارویی ضعیف است و با شرایط مطلوب فاصله وجود دارد و در این زمینه نیاز به همکاری نیاز گروه‌های مختلف است، هر چند وجود دانشکده‌های طب ایرانی کمک بسیاری به این حوزه کرده است. اما این رویداد نیز می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد.

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) به همت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه ۹۷ در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%